14. avgusta je minilo 30 let, od kar smo v obnovljenem obrambnem stolpu – Taboru slavnostno odprli Vojaški muzej Tabor Lokev. Občina Sežana in KS Lokev sta v sodelovanju z Goriškim muzejem ta mogočni, čez 500 let star kulturni spomenik lokalnega pomena zaupala v upravljanje strastnemu zbiralcu vojaške kulturne dediščine Srečku Rožetu. S tem dejanjem so se mu kot zbiralcu vojaških predmetov izpolnile sanje, da svojo obsežno zbirko predstavi javnosti.
Ob tem jubileju smo v petek, 16. avgusta 2024 v Kulturnem domu v Lokvi pripravili okroglo mizo z naslovom Tako se je začelo pred 30. leti, ki jo je vodila mag. zgodovine Aneja Rože Kravanja. V uvodu smo predstavili skrajšan posnetek odprtja vojaškega muzeja, ki se je odvijal 14. 8. 1994. Sledil je pogovor s takratnim predsednikom Izvršnega sveta Skupščine Občine Sežana Iztokom Bandljem, takratnim članom Izvršnega sveta Skupščine Občine Sežana Davorinom Terčonom, lastnikom Vojaškega muzeja Tabor Lokev Srečkom Rožetom, njegovo ženo Ireno Rože in sedanjo višjo svetovalko za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Občine Sežana Katjo Fedrigo. Takratna kustosinja Goriškega muzeja Nataša Nemec in takratni predsednik Krajevne skupnosti Lokev Franc Čok se zaradi zdravstvenih razlogov okrogle mize nista mogla udeležiti.
V soboto, 17. avgusta smo za obiskovalce, v dopoldanskem času pripravili dan odprtih vrat in vodenje po razstavi Sežanski okraj in zahodna meja (1945 – 1954), ki je bila odprta 16. septembra 2023 ob prazniku Priključitve Primorske k matični domovini. Vodenje je izvedla soavtorica razstave in avtorica razstavnega kataloga mag. zgodovine Anja Rože. Popoldne, ob 17.00 uri pa se je v vaškem jedru, pred mogočnim obrambnim stolpom Taborom pričela osrednja slovesnost ob 30. obletnici delovanja Vojaškega muzeja Tabor Lokev. Goste je pozdravil in nagovoril lastnik Vojaškega muzeja Tabor Lokev Srečko Rože. Slavnostna govornica je bila upokojena zgodovinarka Vlasta Beltram, dolgoletna kustosinja Pokrajinskega muzeja Koper, s katero je Srečko Rože kot zbiratelj sodeloval še pred ustanovitvijo svojega muzeja. Na slovesnosti sta zbrane pozdravila še župan Občine Sežana Andrej Sila in predsednik sveta Krajevne skupnosti Lokev Robert Müllner. Med gosti so bili še podžupanja Občine Sežana Vanja Jelen, župan Občine Komen Erik Modic, sežanski častni občan Pavel Skrinjar in dr. Stanislav Renčelj, poslanka državnega zbora Andreja Živic, namestnik njegove ekselence veleposlanika Ruske federacije minister-svetovalec Aleksej Pogonin, in številni drugi. Kulturnem program je bil posvečen obdobju burne zgodovine 20. stoletja zlasti Primorski v primežu obeh svetovnih vojn in krutega fašističnega zatiranja. V kulturnem programu sta nastopili pevki, sestri dvojčici Irena Colja in Katica Del Bon, moderator in recitator Igor Rojc v vlogah pripadnika 2. gorskega strelskega polka iz časa Avstro-Ogrske, italijanskega vojaka Kraljevine Italije v času 2. svetovne vojne, borca narodnoosvobodilnega boja in pripadnika slovenske teritorialne obrambe v času vojne za osamosvojitev Slovenije ter Moški pevski zbor Tabor Lokev. Slednji sooblikuje kulturni program prireditev Vojaškega muzeja Tabor Lokev že od leta 2009, ko smo praznovali 15. obletnico ustanovitve muzeja. Po končani slovesnosti je sledilo prijetno druženje.
Prispevek »30 let vojaške kulturne dediščine« na programu Rai 3:
- 30 let vojaške kulturne dediščine
Prispevek Irene Cunja na programu TV Slovenija 1, Slovenska kronika (začetek na 5.45 min):
- Slovenska kronika