Razstava: Praznovanje velike noči v preteklosti

V gotski kapeli Marije Pomočnice iz leta 1426, ki se nahaja v lokavskem vaškem jedru tik ob župnijski cerkvi sv. Mihaela, je bila na oljčno nedeljo 14. aprila 2019 odprta razstava: Praznovanje velike noči v preteklosti. Razstava je nastala v sodelovanju Vojaškega muzeja Tabor Lokev in župnika Slavka Obeda, ki upravlja župnijo Lokev. Avtorja razstave Srečko in Irena Rože sva predstavila mašne podobice iz preteklosti, ki predstavljajo Jezusovo zadnjo večerjo, njegovo trpljenje, smrt in vstajenje. Najstarejši primerki podobic, ki imajo okraske iz svile, celuloida, tanke pozlačene medeninaste pločevine in iz papirnate čipke, so iz druge polovice 19. stoletja. Med njimi je najbolj zanimiva zložljiva podobica, katera se razpne ob potegu Kristusove roke v podobo iz groba vstalega Kristusa. Poleg mašnih podobic sta na ogled mašni ogrinjali oz. pluala, iz začetka 20. stoletja, ki sta se uporabljala v župniji Lokev za procesije, razni stari modeli za peko potice in velikonočnega kruha ter pirhi kuhani v čebuli z odtisi pomladanskega cvetja in drugega zelenja.

Razstava bo na ogled do konca meseca maja.
Ogled razstave je možen v času obratovanja Vojaškega muzeja Tabor Lokev ali po predhodni najavi:
• župnik Slavko Obed GSM: 031 323 881
• Vojaški muzej Tabor Lokev Srečko Rože GSM: 041 516 586